Sayın Bülbül, şirketin Ar-Ge çalışmalarından eğitim faaliyetlerine kadar birçok alanda değerli bilgiler paylaştı.

Okurlarımıza kendinizden ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü mezunuyum. Uzun yıllar boyunca global şirketlerde görev aldıktan sonra 2018 yılında aile şirketi olarak kurmuş olduğumuz Reaksiyon Kimya’da Genel Müdür olarak göreve başladım.

IT ve finans alanındaki birikim ve değerlendirmelerimle firmanın kurumsallaşması ve
global pazarda yerini alması konusunda yoğun çalışmalar gerçekleştirdim. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

reaksiyon kimya

Reaksiyon Kimya’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecini ve hizmet verdiği sektörleri aktarabilir misiniz?

Firmamız 2003 yılında İstanbul’da kuruldu. Boya sektörüne yönelik hammadde ticareti ile başlayan Reaksiyon Kimya 2008 yılında pigment pasta ve wax emisyonları üretim faaliyetleri sonrası farklı bir vizyonla devam etti.

2012 yılında Güney Koreli KUMHO firmasının Türkiye temsilciliğinin alınması Reaksiyon Kimya için bir mihenk taşı niteliğindedir. Bugün geldiğimiz noktada Reaksiyon Kimya epoksi reçine konusunda Türkiye distribütör pazarının en önemli oyuncularından biridir.

Epoksi reçine konusundaki çalışmalar beraberinde epoksi sertleştirici üretimlerini de getirdi
ve bugün 20’den fazla epoksi sertleştirici ürün çeşidi ile zemin kaplamalarından mobilyaya, 3D uygulamalarından epoksi boyalara kadar birçok alanda KERserisi epoksi reçineleri ile birlikte Reaksiyon Kimya RECURE serisi epoksi sertleştirici ürün gruplarımızın kullanıldığını gururla söyleyebilirim.

reaksiyon kimya ekip

Hem Reaksiyon ürün grupları hem de yeni temsilciliklerle portföyümüzü zaman içinde oldukça genişlettik. 2020 yılından itibaren çalışmalarımıza Dilovası Organize Sanayi bölgesinde devam etme kararı aldık.

Aynı dönemlerde GEBKİM’de 25.000 m2’lik bir arazi satın aldık ve bir yıl sonra Dilovası
OSB‘de bulunduğumuz bölgede bir yatırım daha başlatarak toplam alanı 35.000 m2’ye çıkarmış olduk.

Mayıs ayında tamamlanması planlanan yeni üretim tesisimizle birlikte başta süper akışkanlaştırıcı MAXFLOW grubu olmak üzere tüm ürünlerimizde üretim kapasitemizi 4 katına çıkarıyoruz.

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın 19 ülkesinde de satışlarımız devam etmektedir. Firmamız TSE ISO 9001 Kalite Sistem Yönetim Belgesi’ne sahiptir ve IMMIB, Kompozit Sanayicileri Derneği ve Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği üyesidir.

reaksiyon kimya ar-ge

Boya ve kaplama sektörlerine sunduğunuz ürün gruplarınız nelerdir?

Sektörde en çok bilinen ürün gruplarımız Türkiye resmi temsilciliğini yapmakta olduğumuz Güney Koreli KUMHO firmasına ait epoksi reçinelerdir.

Bunun yanı sıra kendi üretimimiz olan epoksi sertleştiricileri de bu ürün grubu için tamamlayıcı niteliktedir. Boya sektörüne tedarik ettiğimiz diğer ürün grupları AFROMER serisi köpük kesiciler, dispersiyon ajanları, yüzey düzenleyiciler, epoksi hızlandırıcılar, akrilik reçine ve izosiyanatlar, poliol grupları, wax emülsiyonları, pigment pastalar, mürekkep sektörüne yönelik reçine ve katkı maddeleridir.

Ar-Ge faaliyetlerinizden ve yatırımlarınızdan bahsedebilir misiniz? Ar-Ge çalışmalarında öncelikli hedefleriniz nelerdir?

Bildiğiniz gibi Reaksiyon Kimya Ar-Ge çalışmaları ekseninde sektörün ihtiyaçlarına uygun, müşterilerimizin talepleri doğrultusunda tailor-made ürün geliştirebiliyoruz.

Bunun yanı sıra bilgi birikimimiz ve deneyimlerimizle satış sonrası destek anlamında da müşterilerimizin yanındayız.

Üretici olmanın zorluklarını biliyor ve anlıyoruz, hem malzeme tedarik süreçlerini en etkin şekilde yönetebilmek hem de ürün güvenilirliğini sağlamanın üreticiler için ne kadar önemli olduğunun bilincindeyiz.

Elbette bizim ayırt edici özelliğimiz olan bu yönümüz Ar-Ge çalışmaları ile desteklenmekte ve en doğru çözümler için alan bulabilmektedir. Birçok ürünümüzü TÜBİTAK ve KOSGEB projeleri ile geliştirdik, halen devam eden projelerimiz de bulunuyor.

Ar-Ge Merkezi olma yolunda da ilerliyoruz, yapımı devam eden yeni tesisimizde Ar-Ge Merkezi kurulumu için bütün altyapıyı oluşturduk Yıl sonuna kadar başvuru ve onay süreçleri de tamamlanmış olacak. Ürün çeşitliliği ve inovatif yeni ürün grupları için ise şimdiden hazırlıklarımız yapılıyor.

Son dönemde çevre dostu sürdürülebilir ürünlere ağırlık vermek istiyoruz, projeler sonuçlandığında yeni lansmanlar ile de duyurularını yapacağız.

reaksiyon kimya ürün
reaksiyon kimya ar-ge
Reaksiyon Akademi ve diğer eğitim çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Başarının, doğru ekiple çalışmak ve sürekli gelişim halinde bulunmakla gerçekleşeceğine inanıyoruz. Bu amaçla 2018 yılında firmamızın bünyesinde Reaksiyon Akademi’yi kurduk.

Reaksiyon Akademi çatısı altında eğitim, çevre ve toplumsal eşitlik çerçevesinde sosyal projeler oluşturmayı, çalışanların eğitimi ve gelişimine destek vermeyi, sektöre daha nitelikli bir ekiple hizmet sağlamayı, çevre, eğitim, toplumsal eşitlik gibi alanlarda farkındalık yaratmayı amaçladık.

Müşterilerimiz ve paydaşlarımızı da bu etkinliklere dahil ettik. Boya ve yapı alanları için teknik seminerler düzenleyerek müşterilerimizi davet ettik ve konusunda deneyimli uzman desteği ile workshoplar gerçekleştirdik.

Yapı sektörüne yönelik olarak 2023 yılı içinde bir organizasyon daha gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Çalışanlarımızın eğitimle ilgili taleplerini de değerlendiriyoruz. Bu yıl şirketimizin desteği ile yabancı dilini geliştirmek isteyen personele yönelik eğitimlere de başladık.

Reaksiyon Akademi ile toplumsal eşitlik alanında da değerli çalışmalar gerçekleştirdik. Özellikle firmamızda kadın çalışan oranını artırdık ve daha etkin rol almaları konusunda kadın çalışanlarımızı destekledik.

Bu özverili çalışmalar neticesinde kadın çalışan oranımızı %22’den %40 seviyelerine çıkardık. Gelecekte yönetim kademelerinde kadınların etkinliğini desteklemeye devam edeceğiz.

Şirket olarak yakın zamanda Liderlik Manifestosu çalıştayı gerçekleştirdiğinizi biliyoruz, bu konuda ne tür çalışmalarınız var anlatır mısınız?

Hammadde tedarik zincirine ve yenilikçi ürünlere liderlik etme yolculuğunda şirketimizin temellerini oluşturan değerlerimizin çok belirleyici bir yeri olduğuna inanıyorum.

Şirketimizin ana değerleri tüm yönetim kademesinin bilinçli seçimleri ve özel çalışmalarla
oluşturuldu ve davranış göstergeleriyle birlikte hayata geçirildi. Bunun yanı sıra Etik Değerler Manifestomuz da özenle yazıldı ve sonrasında çalışanların  benimsemesi ve içselleştirmesi konusunda çalışmalara başladık.

2021 yılında yapılan çalıştaylarla da Liderlik Manifestomuzu hayata geçirdik. Bu çalışma hem bir şirket anayasasının temellerini atmamıza hem de tüm yönetim kadrosundaki ekibin belirli değerlerde hizalanmasını sağladı.

Ekip çalışması ve iş birliğine inanan, proaktif süreçleri yönetmeye kararlı, çevik ve değişime
öncülük eden bir profili manifesto olarak benimsedik. Liderlik Manifestosu hazırlamak tüm yönetim kademelerinin belirli prensiplerde hizalanmasına ve ortak bir anlayış geliştirmesine sebep oldu.

Şeffaf ve yalın bir yönetim anlayışı benimsendi ve çalışanların yanı sıra liderlerin de değer göstergeleri netleşti.

Reaksiyon Kimya çalışanlarının hem teknik açıdan hem de etik duruş bakımından gelişmesini ve geleceğin liderleri olarak yetiştirilmesini desteklemektedir.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği gelecek dönemde firmanızın faaliyetlerini nasıl etkileyecek, bu alanda çalışmalarınız var mıdır?

Tüm dünyanın karşı karşıya olduğu iklim krizinde bizler de sorumluluğumuzun farkındayız. 2021 yılında da üçlü sorumluluk taahhüdüne imza atarak bu alandaki performansını yükseltme konusundaki kararlılığımızı da ortaya koyduk ve hızlıca çalışmalarımıza başladık.

Örneğin üretim aşamalarımızda su kullanımını azaltmak amacıyla bir Kaizen çalışması
gerçekleştirdik ve ön arıtma sisteminden geçirdiğimiz atık suyu yıkama suyu olarak kullanabileceğimiz bir geri dönüşüm mekanizması tasarladık.

Beton katkısı olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz hiper akışkanlaştırıcı toz polikarboksilat eter bildiğiniz gibi bizim çevre dostu ürünümüz.

Betonlarda akışkanlığı sağlamak üzere geliştirilen bu ürün, su ihtiyacını azaltmakta
bunun yanı sıra mekanik direncini artırarak yapıların depreme dayanıklılığına da katkıda bulunmaktadır. Yenilenebilir enerji alanında da çalışmalarımız var.

Yapımı devam eden ve 2023 yılı Mayıs ayında devreye alınacak yeni üretim tesisimizde tüm elektrik ihtiyacımızı binaya entegre edilen güneş panelleri aracılığıyla elde edeceğiz.

Çevre bilincine değer katan çalışmaları sürdürmek ve geliştirmek konusunda kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim.

reaksiyon kimya ekip
Bu yıl kuruluşunuzun 20. yılını kutluyorsunuz, bununla ilgili düşüncelerinizi paylaşır mısınız? Geleceğe dair Reaksiyon Kimya olarak hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Reaksiyon Kimya olarak 2023 yılında 20. yılımızı dolduruyoruz. Oldukça heyecanlıyız. Kuruluşumuzdan bu yana sürekli büyüme ve gelişim halinde ilerledik.

Geldiğimiz noktada bizimle aynı yolda ilerleyen çalışanlarımız, müşterilerimiz ve tüm paydaşlarımızın da payı var. Herkese çok teşekkür ederiz. Umarım nice 20 yıllarda hep birlikte nice başarılara imza atarız.

Hedef ve beklentilerimize gelecek olursam; 2020 yılından itibaren tüm sektör pandemi süreçlerinin zorlukları ile sınanmış oldu.

Bu dönemde dijitalleşmenin dinamik ve çevik kararlar verebilmenin önemi bir kez daha anlaşıldı. Biz bu kriz dönemlerini fırsat olarak değerlendirdik ve bir yandan gereken
tüm tedbirleri alarak yatırım ve üretimlerimize hız verdik diğer yandan yeni ürün geliştirerek ve dış pazarlardaki etkinlik alanımızı genişlettik.

Dinamik ve genç bir kadroya sahip olan Reaksiyon  Kimya’nın Türkiye’de olduğu gibi global pazarda da önemli bir oyuncu olması bizim en önemli hedeflerimizden biri.

En geç 3 yıl içinde ihracatın ciromuzdaki payını %30 seviyesine getirmek konusunda
kararlıyız. Ar-Ge çalışmaları ve projelerimizle sürdürülebilir ve inovatif ürünler geliştirerek, sektörde edindiğimiz konumu daha da güçlendirmek ve ülkemizi bu alanda geleceğe taşıyacak atılımlar yapacağız.

Daha güzel yarınlar için üretmeye, tüm müşterilerimiz ve paydaşlarımızla birlikte gelişmeye
devam edeceğiz.